Zmena volebného systému môže posilniť regióny

Autor: Pavel Weiss | 26.2.2020 o 23:43 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  7087x

Politici musia byť čo najbližšie k občanom. A občania by mali poznať svojich politikov. Zmena volebného systému na viac obvodov priblíži politikov bližšie k ľudom v regiónoch a tie budú mať spravodlivé zastúpenie v parlamente. 

Všetky strany intenzívne hovoria o veľkých regionálnych rozdieloch a potrebe smerovania pomoci do regiónov. Veľa sa diskutuje o silnom postavení hlavného mesta Bratislavy na úkor iných častí Slovenska. Situácia je dnes jasná, občania si volia politikov do parlamentu prostredníctvom krúžkovania na hlasovacích lístkoch v jednom volebnom obvode. A systém je nastavený tak, že kandidátovi na poslanca môže stačiť doslova pár sto hlasov na to, aby bol zvolený do parlamentu a zastupoval tak aj iné regióny o ktorých nemusí takmer nič vedieť. Dnes rozhoduje najmä vysoké miesto na kandidátke a ani väčší počet preferenčných hlasov od občanov nezaručí miesto v parlamente.

My v 99% Občiansky hlas súhlasíme s tým, že všetky regióny Slovenska sú dôležité a zodpovedný štát sa o ne musí starať. Poďme vážne rozmýšľať o zmene volebného systému. Politici musia byť čo najbližšie k občanom a nie sa im vzďaľovať. Čo takto voliť si priamo ľudí z regiónov? Napríklad stanovením ôsmych volebných obvodov na základe krajov Slovenska. Voliči by tak mali na výber z kandidátov, ktorí by boli priamo v ich regiónoch. A regióny by mali spravodlivé zastúpenie prostredníctvom svojich poslancov v parlamente. Nebolo by to lepšie, keby občania poznali svojich zástupcov? Vedeli na koho sa obrátiť, koho prácu budú sledovať, kritizovať, pýtať sa? A ak nebudú s jeho prácou spokojní, vedia mu to “zrátať” vo voľbách. To je úplne férové.

A naopak, na druhej strane politické strany a zvolení politici budú nútení venovať energiu regiónom, ktoré zastupujú. Budú musieť ponúkať kvalitných regionálnych lídrov a nielen ľudí napríklad z centrály v Bratislave. Iste, táto zmena nemusí vyhovovať niektorým stranám. Napríklad stranám postaveným na jednom lídrovi alebo stranám bez dostatočných odborných kapacít. Znamenalo by to pre nich nových konkurentov v strane, problém, neochotu alebo skrátka nájsť kvalitných ľudí v regiónoch. Ja to, ale vidím opačne, vytvorí sa zdravá konkurencia v strane a tvárami politických strán tak budú aj iné silné, regionálne osobnosti.

Práve zmena na viac volebných obvodov bude vytvárať tlak na politikov, aby sa zaujímali o regióny, ktoré budú zastupovať. A mimochodom, systém viacerých volebných obvodov funguje vo všetkých krajináchVyšehradskej štvorky, okrem Slovenska. Funguje v Čechách, Maďarsku, aj Poľsku.

A mohlo by to fungovať aj u na Slovensku, prečo nie.

My sme hlas 99% ľudí na Slovensku a chceme silné zastúpenie regiónov v parlamente

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak som sa nestihol objednať na odber? (otázky a odpovede)

Mobilné odberové miesta sú síce plné, samosprávy však cez víkend otvoria vlastné odberové miesta.

Stĺpček Jakuba Fila

Zhovievavosť voči Matovičovi už vôbec nie je namieste

Premiér vydiera národ aj koalíciu.

Autorská strana Samuela Marca

Ak by sa Fico a Pellegrini chceli vrátiť, nerobili by to lepšie (píše Samo Marec)

Nikam sme sa nepohli, len sa všetci dohádali.


Už ste čítali?