Zdravotníctvo potrebuje v prvom rade zodpovedného pacienta

Autor: Pavel Weiss | 10.1.2020 o 12:21 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  9798x

Strany či politici, čo sa nám snažia nahovoriť, že rozkrádanie zdravotníctva dokáže zastaviť okamžite po voľbách, akoby šibnutím čarovného prútika, či otočením Arabelinho čarovného prsteňa, nám jednoducho klamú. 

Zdravotnícky systém a jeho fungovanie, respektíve nefungovanie, sa konečne stáva jednou z kľúčových volebných tém. Padajú rôzne návrhy na to, ako zvrátiť neuveriteľne vysoké čísla odvrátiteľných úmrtí. Médiá sú plné príbehov o tom, ako v jednotlivých prípadoch zdravotnícke zariadenia zlyhávajú a nedokážu poskytovať ani najzákladnejšiu starostlivosť. Všetky riešenia sa však stále točia okolo toho istého: v systéme chýbajú peniaze. Časť zožerie byrokracia, časť neefektívne služby a zvyšok si medzi sebou rozdelia poisťovne a oligarchovia.

Tá strana, či politik, ktorý tvrdí, že toto rozkrádanie zastaví ihneď po voľbách šibnutím čarovného prútika, ten klame. Systém, ktorý sa rozvíjal a cielene živil celé desaťročia, nebude také jednoduché rozbiť a postaviť nanovo.

Čo sa však urobiť dá a čo aj naše hnutie 99% chce presadiť, je vnútorná zmena v zdravotníctve, ktorá obmedzí počet peňazí, ktoré sa dajú rozkradnúť.

Dnes je bežné, že ľudia chodia k lekárom buď s banalitami, alebo až vtedy, keď je ich stav, a to aj následkom nezdravého životného štýlu, taký vážny, že si vyžaduje dlhodobé ošetrenie, hospitalizáciu, či operačné zákroky. Naučme ľudí, aby si svoje zdravie vážili, tak ako si vážia svoj majetok. K tomu je potrebné zaviesť motivačné prvky, ako napríklad indexovanie pacientov podľa ich životných návykov a životosprávy. Kto fajčí, prejedá sa a nemá žiaden pohyb predsa nemôže očakávať, že dostane rovnakú starostlivosť z našich spoločných peňazí, ako ten, kto žije zdravo a stará sa o svoje telo. Na bezodkladné a život zachraňujúce zákroky bude mať, prirodzene právo každý občan.

Namiesto toho, aby štát kontroloval každú zákazku v zdravotníctve, aby sa vytvárali kauzy, ktoré aj tak napokon odídu do stratena, vytvorme systém, kde si občania budú sami kontrolovať, kam, na aké zákroky a v akej výške ich peniaze odchádzajú.

Nejde tu o žiadnu novinku, ani neobjavujeme koleso. Podobný systém existuje v mnohých krajinách vyspelého sveta, ktoré majú s korupciou v zdravotníctve oveľa menšie problémy, ako má Slovensko. Stačí ak sa inšpirujeme napríklad rakúskym systémom. Opravíme fungovanie zdravotných poisťovní, lekární, zavedieme katalóg výkonov a prísnu kontrolu vydávaných liekov.

Dnes sme v stave, že len na existujúcom systéme v slovenskom zdravotníctve profituje len 1%. Medzi nimi sú oligarchovia aj tí, čo ho zneužívajú. Našim spoločným cieľom musí byť, aby sa tento pomer obrátil a zdravotníctvo tu bolo pre 99% všetkých občanov.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?